FINDIK FAYDALI BİLGİLER

FINDIĞIN FAYDALARI

findigin-faydalari

Fındığın faydaları hakkında bilmeniz gerekenler.

Lezzeti ile ayrı sağlığımıza yaptığı katkılarıyla ayrı bir kuruyemiş olan fındık hem çiğ hem kavrulmuş olarak tüketilen yağlı bir tohum meyvesidir. Hadi şimdi fındığın faydalarını derlediğimiz yazımıza göz gezdirelim. Yazımızda belirtilen ürünleri görmek için toptan fındık ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

  • Güçlü Bağışıklık

E vitamini açısından zengin olan fındık aynı zamanda alyuvarların ayrışmasını engelleyerek anemi riskini azaltıcı etkisi ile kan dolaşımına olumlu katkısı bulunmaktadır ve bu nedenle özellikle kış aylarında ateşli hastalıklar ve soğuk algınlığı hastalıklarını da azaltıcı etkisi vardır.

  • Kolestrolü Düşürmeye Etkili

Kötü kolestrolü (LDL) düşürmeye etkisi olan fındık özeliikle düzenli tüketildiğinde %25 den fazla olumlu etkisi olduğu kanıtlanmıştır aynı zamanda iyi kolestolede (HDL) olumlu katkı sağlamakla kalmayıp kalp krizi risklerini minimize ettiği bilinmektedir.

  • Genç Tutan Besinler Arasında

İçerdiği E vitamini sayesinde ve iyi bir antioksidan olması nedeniyle cildi genç tutar ve ölü hücreleri uzaklaştırır.

  • Antioksidan Besindir

Önemli bir antioksidan kaynağı olan fındık kansere neden olan tümörlerin engellenmesinde fayda sağlayan besinler arasında yer alırken içerdiği proteinle de enerji sağlar.

  • Tok Tutarak Zayıflamaya İyi Gelir

Lifli bir besin olan fındık içerdiği protein ve yağ ile tokluk hissinin yanı sıra bağırsakları da düzenlemede faydalıdır.

  • Kemik Erimesinde Etkilidir

Yüksek magnezyum içermesi nedeniyle günlük magnezyum ihtiyacını karşılamanızı sağlar ve kemik erimesine fındık iyi gelirken kas ağrıları ve kramplarda olumlu etkisi vardır.

  • Kalp ve Damar Sağlığı Dostudur

Özellikle çiğ olarak tüketildiğinde kalp kriz riskini minimize eden fındık içerdiği magnezyum ile kalp ritim bozukluklarını engellerken E vitamini ile de adeta kalp dostu besindir.

  • Diyabete İyi Gelir

Diyabet hastaları üzerinde düzenli tüketimde Glukoz intoleransının iyileştirdiği kanıtlanan fındık lifli yapısı sayesinde kandaki şeker oranlarını da dengeleyerek diyabet için faydalı besin kaynağı olduğu ispatlanmıştır..

  • Beyin Gelişimi ve Sağlığı

Kersetin, kaemferol ve protonosiyanidinler gibi fitokimyasal maddeler sayesinde beyin sağlığını koruyarak kişilerin mental anlamda rahatlamasına yardımcı olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *