findik-ureticileri

Fındık Üreticileri Hakkında

Fındık üreticileri dünya üzerindeki dağılımları; Dünyada en yaygın şekilde yetiştirilen sert kabuklu meyve türleri ; ceviz, badem, fındık ile kestane ve antepfıstığı diğer sert kabuklu meyvelerdir. Fındık, ceviz ve bademden sonra dünyada en yaygın yetiştiricilik yapılan sert kabuklu meyvedir.

Fındık;  Türkiye’nin yanı sıra İtalya, İspanya, ABD, Şili, Çin, İran, Yunanistan, Fransa, Azerbaycan, Rusya ve Gürcistan’da da yetiştirilmektedir. Türkiye’deki fındık üreticileri dünyadaki fındık ihtiyacının %60 ve üzerini karşılamaktadır. Türkiye’den sonra sırası ile İtalya (%15), Azerbaycan (%6), ABD (%5), Çin (%3), Gürcistan (%2), İran (%2), İspanya (%1) olarak gitmektedir. Özellikle çikolata sanayisinde kullanılmak üzere fındık ihracatı yapan ülkemizde global markaların taleplerine karşılık vermektedir. Toptan fındık fiyatı belirlenmesi aşamasında ülkemizin payı %60 lık karşılama oranı ile ilk sırada gelmektedir. Global fındık fiyatı piyasadaki talebe göre şekillenirken dolar bazlı fiyat ile belirlenirken Türkiye 2019 yılında Azerbaycan ile mutabakat yaparak global piyasalarda sabit döviz fiyatı belirlemiştir. Bu mutabakat sayesinde toptan fındık fiyatları belirlenmesinde 2 kardeş ülke olan Azerbaycan ve Türkiye’nin elini güçlendirmiştir.

Saymakla bitmeyen fındığın faydaları insan sağlığı ve beslenmesinde çok önemli bir yere sahip kuşkusuz, kolesterolü azaltma özelliğinin yanında kalp ve damar sağlığı dostudur içerdiği E vitamini sayesinde kan akışını arttırarak cildin genç gözükmesine dahi yardımcı oluyor. Lifli yapısı sayesinde tok tutucu özelliğinin yanı sıra diyabet hastalarının rahatlıkla kullanabileceği ve şeker dengesini sağlayıcı özelliği vardır.